Guvernul german a interzis „Regatul Germaniei”, o organizație radicală de extremă-dreapta care urmărește să submineze ordinea democratică a țării.
Marți, încă de la primele ore ale dimineții, sute de membri ai forțelor de securitate din șapte landuri au început percheziții la proprietățile asociației și locuințele membrilor principali, conform Frankfurter Allgemeine.
Scopul perchezițiilor este de a confisca bunurile asociației și de a obține dovezi suplimentare privind scopurile și activitățile anticonstituționale ale asociației și ale suborganizațiilor sale.
„Astăzi, o lovitură semnificativă a fost dată împotriva așa-numiților cetățeni și autoguvernatori ai Reichului, odată cu interzicerea așa-numitului „Regat al Germaniei”, cea mai mare asociație din această mișcare, care a crescut de ani de zile”, a declarat ministrul de Interne german Alexander Dobrindt.
Atât scopul, cât și activitățile asociației…

Lasă un comentariu