Aeroporturile din Roma avertizează că noul sistem digital de control al frontierelor pentru cetățenii din afara UE ar putea crea un „dezastru” în sezonul de vară, când traficul aerian este foarte aglomerat.
Sistemul se numește EES (Entry/Exit System) și a fost introdus treptat începând din octombrie, fiind implementat complet din aprilie. El obligă pasagerii din afara Uniunii Europene să își înregistreze amprentele și imaginea facială la prima intrare în UE.
Potrivit The Guardian, Marco Troncone, CEO al companiei Aeroporti di Roma, care administrează aeroporturile Fiumicino și Ciampino, a spus că nivelul de îngrijorare este foarte ridicat.
El a declarat că sistemul nu face față volumului mare de pasageri din sezonul de vârf și că singura soluție ar fi relaxarea temporară a regulilor.
„Procesul este incompatibil cu volumele de trafic din vară. Nu putem procesa 100% din înregistrări”, a spus el.
Sistemul EES a avut probleme…

Lasă un comentariu