Prima pagină » Compania X dă în judecată statul New York

Compania X dă în judecată statul New York

Compania X dă în judecată statul New York

  • Plângerea depusă la tribunal a citat o scrisoare de la doi legislatori care au susținut legea.
  • Procurorul general din New York, Letitia James, o democrată care aplică legile statului, este pârâta numită în procesul lui X.
  • Legea din New York impune companiilor de socializare să dezvăluie pașii pe care îi iau pentru a elimina ura.

Compania X a lui Elon Musk dă în judecată statul New York pentru a bloca legea privind discursul instigator la ură pe rețelele de socializare. X a declarat că legea cunoscută sub numele de Legea „Stop Hiding Hate Act” încalcă Primul Amendament și Constituția statului, scrie BBC.

Plângerea depusă la tribunalul federal din Manhattan a citat o scrisoare de la doi legislatori care au susținut legea, în care se spune că X și Musk, în special, au un „trecut îngrijorător” în ceea ce privește moderarea conținutului „care amenință fundamentele democrației noastre”.

Procurorul general din New York, Letitia James, o…

Citeşte mai mult

Lasă un comentariu

Your email address will not be published.