După semnarea Memorandumului de Înțelegere între Statele Unite și Iran pentru oprirea conflictului, tot mai multe nave comerciale au început să traverseze Strâmtoarea Ormuz, una dintre cele mai importante rute maritime pentru transportul de petrol din lume.
Datele companiei de monitorizare maritimă Kpler arată că cel puțin 172 de nave au trecut prin Strâmtoare de la semnarea acordului, inclusiv 42 doar sâmbătă. Conform BBC, acest număr este încă sub media obișnuită de dinainte de conflict, când se înregistrau aproximativ 138 de traversări pe zi.
În același timp, peste 200 de petroliere par să aștepte în interiorul Strâmtorii, în timp ce alte nave continuă să intre sau să iasă din Golf.
Creștere lentă a traficului
Deși traficul a crescut, situația rămâne instabilă. Datele de urmărire arată că majoritatea navelor sunt fie ancorate, fie staționare, iar doar o parte mică transportă efectiv marfă.
În ultimele zile, mai…

Lasă un comentariu