Prima pagină » SUA își retrage o parte din personalul diplomatic din Orientul Mijlociu, în contextul tensiunilor cu Iranul

SUA își retrage o parte din personalul diplomatic din Orientul Mijlociu, în contextul tensiunilor cu Iranul

SUA își retrage o parte din personalul diplomatic din Orientul Mijlociu, în contextul tensiunilor cu Iranul


Departamentele de Stat și de Apărare ale SUA au depus eforturi pentru a-și retrage o parte din personajul diplomatic din Orientul Mijlociu, în contextul relațiilor tensionate cu Iranul.

„Sunt mutați pentru că ar putea fi un loc periculos și vom vedea ce se întâmplă”, a declarat președintele SUA, Donald Trump, cu ocazia participării la un eveniment de la Centrul Kennedy.

Deși motivele pentru preocupările sporite legate de securitatea în regiune nu sunt clare, retragerea personalului intervine pe fondul escaladării recente a tensiunilor dintre Iran și Israel, în contextul în care Administrația Trump continuă să urmărească un nou acord nuclear cu Iranul.

Secretarul Apărării, Pete Hegseth, a autorizat plecarea voluntară a personalului diplomatic din Orientul Mijlociu, potrivit unui oficial.

„Siguranța și securitatea membrilor serviciului nostru militar și a familiilor acestora rămâne prioritatea noastră principală, iar…

Citeşte mai mult

Lasă un comentariu

Your email address will not be published.