Coca-Cola are o istorie de 139 de ani în istoria Statelor Unite. La început, se utiliza trestie de zahăr pentru a fabrica băutura răcoritoare, devenită în ultimul secol o emblemă a culturii americane.
Însă, prețurile zahărului au crescut în anii 1979 din cauza cererii de produse de către sovietici. Uniunea Sovietică devenise cel mai mare producător de zahăr, iar în 1974, compania Coca-Cola a trecut la siropul de porumb cu conținut ridicat de fructoză pentru a fabrica băutura.
După 51 ani, compania va reveni la rețeta originală. Președintele Donald Trump a anunțat: Coca-Cola a acceptat să utilizeze trestia de zahăr în fabricarea băuturii răcoritoare, vândută în 200 de țări.
„Am discutat cu Coca-Cola despre utilizarea zahărului ADEVĂRAT din trestie în Coca-Cola din Statele Unite, iar ei au fost de acord să facă acest lucru. Aş dori să mulţumesc tuturor celor care deţin funcţii de conducere la Coca-Cola. Aceasta va fi o…

Lasă un comentariu