Ministrul israelian al Finanțelor, Bezalel Smotrich, a anunțat, joi, crearea a 22 de noi așezări evreiești în Cisiordania, cu riscul de a amplifica tensiunile internaționale.
„Am luat o decizie istorică privind dezvoltarea a 22 de noi așezări în Iudeea și Samaria”, a declarat Smotrich, folosind numele prin care israelienii se referă la Cisiordania, teritoriu palestinian ocupat de Israel din 1967.
Potrivit unei hărți publicate de Partidul Likud, formațiunea de dreapta a premierului israelian Benjamin Netanyahu, cele 22 de așezări planificate sunt răspândite în toată Cisiordania. Colonizarea israeliană este denunțată în mod constant de ONU ca fiind ilegală în conformitate cu dreptul internațional și ca unul dintre principalele obstacole în calea păcii.
SUA vede posibilitatea încheierii unui armistițiu între Israel și Fâșia Gaza
Anunțul lui Smotrich vine după ce emisarul american Steve Witkoff a declarat, miercuri, că are…

Lasă un comentariu