Iranul nu va accepta suspendarea temporară a îmbogățirii uraniului pentru a obține un acord nuclear cu SUA, a declarat luni un purtător de cuvânt al Ministerului de Externe iranian.
Purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe a adăugat că nu a fost încă stabilită o dată pentru a șasea rundă de discuții cu Washingtonul, conform Reuters.
Ministrul iranian de Externe, Abbas Araghchi, a declarat că îmbogățirea uraniului se numără printre drepturile fundamentale ale țării și că negocierile cu Statele Unite se vor încheia numai după ce aceste drepturi vor fi asigurate, conform Iran International.
„Rezultatul acestor negocieri va fi clar numai odată ce drepturile poporului iranian vor fi asigurate. Printre aceste drepturi se numără îmbogățirea, iar poziția noastră cu privire la aceasta este complet clară”, a declarat Araghchi, duminică.

Lasă un comentariu