Noul prim-ministrul al Groenlandei, Jens-Frederik Nielsen, a efectuat o vizită în Danemarca, duminică 27 aprilie, cu scopul de a consolida legăturile dintre cele două, ca răspuns la interesul manifestat de președintele SUA Donald Trump față de insula din Oceanul Arctic cu poziționare strategică.
Premierul Groenlandei Jens-Frederik Nielsen a aterizat duminică la Copenhaga pentru o vizită de trei zile, într-un gest de unitate între teritoriul semiautonom și Danemarca.
În cadrul unei conferințe de presă comune cu premierul danez Mette Frederiksen, premierul Groenlandei, a subliniat importanța consolidării relațiilor dintre cele două regiuni.
”Ne aflăm într-o situaţie de politică externă care înseamnă că trebuie să se apropiem”, a declarat Nielsen.
Oficialii din Danemarca și Groenlanda au subliniat că numai groenlandezii pot decide soarta insulei semiautonome.
Cu toate acestea, Groenlanda se află într-o…

Lasă un comentariu