Liderul suprem al Iranului, Ayatollahul Ali Khamenei, și-a trimis, joi, ministrul de Externe la Moscova, cu o scrisoare adresată președintelui rus, Vladimir Putin, pentru a informa Kremlinul despre negocierile cu SUA.
Președintele american, Donald Trump, a amenințat în repetate rânduri Iranul cu bombardarea și extinderea tarifelor către țările terțe care cumpără petrol iranian, dacă Teheranul nu ajunge la un acord privind programul nuclear.
Administrația Trump și Iranul au purtat discuții în Oman weekendul trecut, despre care ambele părți au afirmat că au avut un impact pozitiv asupra relației dintre cele două țări.
Iranul a respins, miercuri, solicitarea SUA de oprirea a programului de îmbogățire a uraniului, în contextul continuării negocierilor cu Administrația Trump privind programul nuclear.
Ministrul iranian de Externe, Abbas Araghchi, a declarat că problema îmbogățirii uraniului ”nu este negociabilă”…

Lasă un comentariu