Prima pagină » Ce a PĂȚIT un turist american după ce s-a infiltrat ilegal în cel mai izolat trib din lume. A făcut un gest considerat „periculos și iresponsabil”

Ce a PĂȚIT un turist american după ce s-a infiltrat ilegal în cel mai izolat trib din lume. A făcut un gest considerat „periculos și iresponsabil”

Ce a PĂȚIT un turist american după ce s-a infiltrat ilegal în cel mai izolat trib din lume. A făcut un gest considerat „periculos și iresponsabil”


Mykhailo Viktorovych Polyakov, un turist american în vârstă de 24 de ani, a fost arestat de autoritățile din India după ce a pătruns ilegal pe insula North Sentinel, teritoriu interzis vizitatorilor, pentru a proteja tribul autohton Sentinelese. Este vorba despre una dintre cele mai izolate și vulnerabile populații din lume.

Bărbatul a lăsat în urmă o doză de Cola și o nucă de cocos, iar acest gest a fost catalogat de către experți ca fiind „periculos și iresponsabil”.

Astfel, autoritățile din Insulele Andaman și Nicobar au anunțat arestarea tânărului, pentru pătrundere ilegală pe North Sentinel Island – teritoriu protejat, populat de tribul Sentinelese.

El a ajuns pe insulă sâmbătă, 29 martie, fără autorizație, după ce a navigat peste 40 de kilometri din Port Blair, capitala arhipelagului, relatează DailyMail.co.uk.

Potrivit poliției locale, Mykhailo a petrecut aproximativ o oră în larg, a suflat…

Citeşte mai mult

Lasă un comentariu

Your email address will not be published.