Proiectul principal al primarului Emil Boc, pietonalizarea străzii Mihail Kogălniceanu, și modernizarea străzilor adiacente, se lovește de critici aproape în fiecare zi. Practic, Emil Boc a reușit să distrugă cea mai frumoasă și romantică stradă din Cluj, strada Mihail Kogălniceanu, și să o transforme într-un ”peron de gară”, spun activiștii civici.
”Reamenajarea zonei #Kogălniceanu însumează poate vreo doi km liniari de străzi și câteva mii de metri pătrați ca suprafață. De la un capăt la altul nu avem acolo decât dale de #piatră peste dale de piatră, toate așezate în linii drepte, de o banalitate repetitivă demnă de un peron de gară.
Și minune! Într-un singur loc, ce însumează nu mai mult de 10 mp, toată această monotonie gri se rupe! Fantezia debordantă a arhitectului (sau poate a proiectantului, nu vreau să mă duc până la cea a unui muncitor mai șugubăț…) a dat în lături (cu accentul pe ă, nu pe u) și a imaginat…

Lasă un comentariu