Vicepreședintele Parlamentului European Nicu Ștefănuță a declarat, într-o intervenție, că una din problemele cu care se confruntă România în procesul de absorbție a fondurilor europene este centralizarea excesivă.
„Pentru că o mare probleme în România pentru absorbția fondurilor a fost centralizarea. Faptul că toate treceau prin București și regiunile primeau ordine și proiecte care nu se potriveau lor. În plus se mai discută acum la nivel guvernamental de o descentralizare administrației, o reducere a aparatului din toate cătunele, satele și așa mai departe administrativ și nu prea se potrivește cu acest proces”, a declarat europarlamentarul.
Vicepreședintele Parlamentului European a criticat și politica de împrumut a statului român: „Hai să vă zic, cu cât s-a împrumut Uniunea Europeană? Cu 1,5%, și noi ne împrumutăm cu 9,5%”.
„Eu cred că ar trebui să ne concentrăm foarte mult pe…

Lasă un comentariu