Prima pagină » Vizită oficială la Chișinău, marți

Vizită oficială la Chișinău, marți

Vizită oficială la Chișinău, marți


Cu aproape două luni înainte să înceapă campania electorală pentru alegerile parlamentare din Republica Moldova, Nicușor Dan anunță că se va afla marți în țara vecină, unde se va întâlni cu șeful guvernului, al parlamentului și cu președintele Maia Sandu. 

În campania electorală, Nicușor Dan a spus că își dorește să efectueze prima sa vizită externă ca președinte al României în Republica Moldova. Între timp, șeful statului a efectuat o deplasare la Vilnius, unde a participat la summitul B9.

Preşedintele proeuropean al Republicii Moldova, Maia Sandu, a fost primul lider străin care l-a felicitat pe Nicuşor Dan pentru câştigarea alegerilor prezidenţiale, exprimându-şi totodată bucuria că România şi Moldova merg „împreună cu încredere pe drumul european”.

Alegătorii din Republica Moldova l-au sprijinit covârșitor pe Nicușor Dan la prezidențiale

În turul al doilea al alegerilor prezidențiale, în Republica…

Citeşte mai mult

Lasă un comentariu

Your email address will not be published.