Prima pagină » „Trebuie să facem mai mult!”

„Trebuie să facem mai mult!”

„Trebuie să facem mai mult!”


Germania va intensifica rolul în cadrul Alianței Nord-Atlantice, a anunțat, luni, președintele Frank-Walter Steinmeier, evocând tensiunile geopolitice, în contextul invaziei ruse în Ucraina.

”Trebuie să le spun compatrioților noștri: nu trebuie să fim doar preocupați, ci suntem și îngrijorați. Trebuie să facem mai mult!”, a afirmat Frank-Walter Steinmeier, conform publicației Handelsblatt, cu ocazia ceremoniilor care au marcat 70 de ani de la integrarea Germaniei în Alianța Nord-Atlantică.

”Astăzi, în contextul războiului lansat de președintele rus, Vladimir Putin, împotriva Ucrainei și pe fondul presiunilor exercitate de Statele Unite asupra aliaților europeni, Germania este într-o poziție crucială”, a subliniat Steinmeier.

Președintele Germaniei a pledat pentru suplimentarea capabilităților militare, în contextul tensiunilor internaționale.

”Armata germană trebuie echipată mai bine. Acest lucru ar fi…

Citeşte mai mult

Lasă un comentariu

Your email address will not be published.