Polonia trebuie să își pună interesele pe primul loc, într-o epocă în care ”globalizarea naivă” se încheie, a declarat premierul polonez, Donald Tusk.
Țările europene, inclusiv Polonia, caută să-și protejeze interesele după ce politicile tarifare ale președintelui SUA, Donald Trump, au provocat incertitudini pe piața internațională.
”Dacă dorim să construim un stat sigur, trebuie să ne spunem tare și clar nouă înșine și altora că Polonia, în această competiție din ce în ce mai nemiloasă a egoiștilor pe piețele mondiale, nu va fi un partener naiv”, a declarat Donald Tusk.
Premierul a insistat că Polonia ”va apăra vehement interesele noastre și companiile poloneze”, adăugând că acest lucru ar putea fi catalogat drept ”naționalism economic”, conform agenției de presă Reuters.
Acesta a oferit ca exemplu construcția primei centrale nucleare a Poloniei, pe coasta Mării Baltice. Guvernul a decis…

Lasă un comentariu