Prima pagină » Elon Musk vrea să privatizeze poșta și clădirile de stat

Elon Musk vrea să privatizeze poșta și clădirile de stat

Elon Musk vrea să privatizeze poșta și clădirile de stat

  • DOGE vrea să vândă sute de clădiri federale și apoi să le închirieze.
  • Investitorii ar putea construi în viitor pe pământurile deținute de stat.
  • Banii de la USAID ar putea merge către startup-uri din străinătate.

Nu ești mulțumit de guvern? Schimbă-l cu o firmă! Ca să o facă Great Again, Elon Musk privatizează toată America! Poșta, clădirile statului și ce-a mai rămas din USAID sunt primele pe care Musk vrea să le treacă de la stat la oameni de afaceri, scrie The Washington Post.

DOGE-ul lui Musk vrea să găsească un investitor privat care să preia transportul coletelor și depozitele deținute de poșta americană. Musk ar fi vrut să privatizeze toată poșta, dar îl încurcă legea.

În schimb, planurile merg cum trebuie în imobiliare. Musk vrea să vândă sute de clădiri federale pe care statul le va lua în chirie de la noii proprietari. Asta ar scăpa statul de cheltuielile de întreținere pe care le are acum cu clădirile. Și dacă tot dă…

Citeşte mai mult

Lasă un comentariu

Your email address will not be published.