Prima pagină » Inspectoratul Teritorial de Muncă Cluj, avertisment pentru angajatorii clujeni, în perioada caniculei: „Trebuie să amelioreze condițiile de muncă”

Inspectoratul Teritorial de Muncă Cluj, avertisment pentru angajatorii clujeni, în perioada caniculei: „Trebuie să amelioreze condițiile de muncă”

Inspectoratul Teritorial de Muncă Cluj, avertisment pentru angajatorii clujeni, în perioada caniculei: „Trebuie să amelioreze condițiile de muncă”


Inspectoratul Teritorial de Muncă Cluj aduce în atenţia angajatorilor obligaţiile ce le revin, în perioadele de caniculă, în vederea asigurării condiţiilor de microclimat la locul de muncă. Cei care nu respectă legea sunt pasibili de amenzi.

„Ce sunt temperaturile ridicate extreme?

În sensul prevederilor ordonanţei de urgenţa nr.99/2000, prin temperaturi ridicate extreme se înţeleg temperaturile exterioare ale aerului, care depasesc +37°C sau, corelate cu condiţii de umiditate mare, pot fi echivalate cu acest nivel.

Vă reamintim că:

În perioadele cu temperaturi ridicate extreme angajatorii trebuie sa asigure următoarele măsuri minimale pentru ameliorarea condiţiilor de muncă şi menţinerea stării de sănătate a angajaţilor:

• reducerea intensitatii si ritmului activitatilor fizice;

• asigurarea ventilatiei la locurile de munca;

• alternarea efortului dinamic cu cel static;

• alternarea perioadelor de lucru cu perioadele de repaus în locuri umbrite, cu…

Citeşte mai mult

Lasă un comentariu

Your email address will not be published.